ręcznik
Dom Różności

Czemu ręczniki czasami śmierdzą?

Wiele osób zmaga się z problemem tego, że pomimo wyprania ręczników nie znika z nich brzydki zapach. Nie jest to rzadki przypadek, jednak mało kto wie, czym jest to spowodowane.

Ręcznik – co zrobić, żeby ładnie pachniały i nie niszczyły się?

Bardzo często osoby, które piorą swoje ręczniki, zapominają o tym, żeby porządnie je wysuszyć. Choć może nam się wydawać, że ręcznik jest względnie, to niekoniecznie musi to być prawda. Niestety, wiele osób chowa taki nie do końca suchy ręcznik do szafki z innymi ręcznikami, przez co zaczyna się tam tworzyć nieprzyjemny zapach. Smród powstający na świeżo wypranych ręcznikach może wynikać z tego, że na mokrym ręczniku pozostały jakieś bakterie, które poprzez wilgoć zaczęły się rozwijać. Jeśli czujemy, że ręcznik nie pachnie najlepiej, to nie powinniśmy go używać. Istnieje szansa, że na danym ręczniku powstały bakterie, które mogłyby być niezdrowe dla naszej skóry. Innym powodem, przez który nasze ręczniki mogą nie najlepiej pachnieć, jest niechciany gość. Zdarza się, że mysz, która wkradnie się do naszego domu, robi sobie legowisko na naszych ręcznikach, w takim wypadku powinniśmy upewnić się, że takiej myszy nie ma, poprzez zostawienie tam jakiegoś jedzenia. Jednak przypadek z myszą jest bardzo rzadki, przez co lepiej jest się upewnić, czy dobrze suszymy ręczniki. Pozostawiając je wilgotne, nie tylko powodujemy, że mogą zaśmierdnąć, ale jeszcze ryzykujemy tym, że się zepsują. Niektóre bakterie mogą być niekorzystne dla materiału, przez co ręcznik może ulec lekkiemu zepsuciu.

W jaki sposób zadbać o to, żeby ręcznik na pewno nie śmierdział?

Po pierwsze, starajmy się używać takich środków, które są bakteriobójcze. Poza tym suszymy nasze ręczniki w takim momencie, kiedy słońce jest na zewnątrz, a wilgotność powietrza nie jest wysoka. Pamiętajmy jednak o tym, że ręczniki nie mogą być wystawione długo na działanie promieni słonecznych, bo zaczną tracić kolor. Dlatego, jeśli chcemy wysuszyć nasze ręczniki, to warto, jest je wystawić w momencie, gdy jest wiatr na zewnątrz, który je wysuszy. Upewnijmy się także, że środki czyszczące, których używamy do prania, są odpowiednio przystosowane do materiału naszych ręczników. Poza tym, warto, jest jeszcze sprawdzić, czy w naszej pralce nie zalęgło się zbyt dużo kamienia i brudu. Jednak jeszcze poza pralką warto sprawdzić szafkę, w której trzymamy ręczniki. Może się zdarzyć, że w szafce powstał jakiś grzyb, który powoduje, że nasze ręczniki nie pachną najlepiej.