karimata-do-cwiczen
Dom Zakupy

Czym różnią się maty do ćwiczeń i którą wybrać?

Wygodna karimata do ćwiczeń to podstawowy sprzęt do treningu, który zwiększy nie tylko jego komfort, ale też bezpieczeństwo. W gąszczu propozycji na rynku fitness, gdzie wszystkie maty są najlepsze łatwo się pogubić. Podpowiadamy, jakich cech szukać w macie, by spełniła ona nasze wymagania.

Z czego powinna być zrobiona karimata do ćwiczeń?

Materiał, z którego będzie wykonana mata do ćwiczeń, powinien być łatwy w czyszczeniu, niechłonący wody, a także mocno trzymający się podłoża. Te cechy najłatwiej uzyskać dzięki odpowiedniej mieszance sztucznych substancji, w dotyku przypominających gumę, ale znajdzie się też coś dla zwolenników ekologii. Coraz większą popularnością cieszą się maty wykonane z naturalnego korka, którego właściwości spełniają wszystkie wymagania powierzchni do ćwiczeń. Wybierając matę zwróćcie uwagę, by wierzchnia warstwa była gładka, co ułatwi jej czyszczenie i zapobiegnie wcieraniu się brudu. Z drugiej strony nie może być ona zbyt śliska, bo trening stanie się zwyczajnie niebezpieczny – dlatego nie sprawdzą się tu maty kampingowe. Nie mniejsze znaczenie niż warstwa zewnętrzna, ma to co znajduje się pod nią. Im rzadsze wypełnienie tym mata będzie bardziej elastyczna i miękka, ale za to może mocniej chłonąć wilgoć.

Karimata do ćwiczeń – długa, czy krótka

Na runku najczęściej dostępne są dwie długości maty. Krótkie, które mają ok. 120cm i długie, mające prawie 2 metry. Choć mogłoby Ci się wydawać, że aż 2 metry nie są Ci potrzebne, to jeżeli nie masz ograniczeń przestrzennych, docenisz komfort, jaki Ci ona daje. Krótka mata oczywiście też podniesie komfort ćwiczeń, ale możesz się na niej w całości nie zmieścić, w niektórych pozycjach. W takiej sytuacji możesz mieć wrażenie, że ręce lub nogi, które znajdują się poza matą, oddalają się od niej. Długa mata jest też zdecydowanie lepszym wyborem do ćwiczeń relaksacyjnych i rozciągających, które oczywiście powinny być elementem każdego programu treningowego.

Karimata do ćwiczeń – cienka, czy gruba

Poza długością maty, znaczenie ma również jej grubość, ale tym razem nie zawsze więcej znaczy lepiej. Grubsza mata, będzie najczęściej miększa, a co za tym idzie mniej stabilna niż cieńszy odpowiednik. Miękka mata jest świetnym wyborem do ćwiczeń, w które mogą prowokować podrażnienie stawów, np. pilatesowy roll-up. Grubość maty będzie też mieć wpływ na jej rozmiar po złożenie, a co za tym idzie jej możliwości transportowe. Weź pod uwagę ten aspekt, jeżeli zamierzasz zabierać ze sobą prywatną matę na każde wyjście do klubu.