adwokat rozwód łódź
Rodzina Różności

Dziecko, a rozwód – najważniejsze przykazania dla rodziców

Czy można przejść przysłowiową suchą nogą przez rozwód? Bynajmniej. Zawsze będzie to szkoda dla obydwu stron. Najgorsze jednak jest to, że cierpią na tym najbardziej dzieci. To ich psychika jest wrażliwa i najbardziej poszkodowana, gdy cały świat małego człowieka jest rozpiłowany na pół.

Jak przygotować racjonalnie rozwód?

Oczywiście głównym problemem osób, które podejmują już taką ostateczną decyzję, będzie jak najlepsze przygotowanie się do całego procesu. Wiele osób wychodzi wówczas z założenia, że wystarczy tylko dopracować pewne sprawy formalne i podzielić majątek. Zapominamy jednak o dzieciach no i oczywiście o skontaktowaniu się ze specjalistami. Nie chodzi jednak bynajmniej o prawników, którzy nawiasem mówiąc, są przecież bardzo ważni. Zapominajmy jednak o tym, że w kontekście delikatnej sfery psychicznej dzieci za każdym razem w grę powinien wchodzić psycholog. Konsultacje z takimi specjalistami są po prostu niezbędne. Osoby niezbyt przygotowane do takich sytuacji, bo przecież możemy być zaskoczeni niejednokrotnie pozwem rozwodowym, gorączkowo wpisują w wyszukiwarkę frazy takie jak adwokat rozwód Łódź. Tymczasem za każdym razem bezwzględnie powinniśmy także skontaktować się jakimś dobrym psychologiem. Gabinetów na szczęście nie brakuje na terenie nie tylko dużych miast. Coraz więcej osób widzi potrzebę korzystania właśnie z takich specjalistów, bo jest to rozwiązanie jak najbardziej racjonalne i praktyczne, a przede wszystkim bardzo skuteczne.

Na czym polega skuteczność psychologów?

Przez lata oczywiście panowały bardzo duże deficyty, jeżeli chodzi o nasz kraj, funkcjonowania gabinetów psychologicznych. Powoli tendencja ta się zmienia i jest coraz większe zapotrzebowanie na takich fachowców. Skala problemu, jeżeli chodzi właśnie o rozwody, jest coraz większa. Okazuje się, że z roku na rok rozpada się coraz więcej małżeństw, zanim jeszcze dzieci osiągną pełnoletniość. Trzeba też oczywiście uświadomić sobie, że nawet obecność psychologa i zastosowanie najbardziej skutecznej terapii nigdy w 100 procentach nie usunie cierpienia, które po prostu musi się pojawić. Należy się spodziewać, że trauma i tak tutaj wystąpi nawet wtedy, jeżeli będzie to czas względnie krótki. Zadaniem psychologa jest jednak głównie właśnie zniwelowanie w jak największym zakresie tego cierpienia. Trzeba też oczywiście pamiętać o tym, że jeżeli chodzi o rozwód rodziców, to dzieci będą reagować niejednokrotnie bardzo indywidualnie. Dodatkowo badania psychologiczne wskazują, że dziewczynki szybciej sobie radzą z trudną sytuacją. Chłopcy częściej manifestują swoje cierpienie poprzez kłopoty z zachowaniem.