Bez kategorii

Jak gasić pożary?

Specjalistyczne środki gaśnicze, to nie tylko domena jednostek PSP. Każdy bez wyjątku odpowiada za zabezpieczenie siebie Jednak nie wszystkie materiały gaśnicze są jednakże uniwersalne.

Specjaliści mają globalną wiedzę na temat przeznaczenia danych materiałów służących do gaszenia pożarów. Jednakże znaczna część „zwykłych” obywateli takimi informacjami nie dysponuje, gdyż nad wyraz rzadko dotyczy nas wypadek ognia. W sytuacji gdy się to już zdarzy wzywamy natychmiast straż a sami oddalamy się od miejsca pożaru. Trzeba również uruchomić system przeciwpożarowy.  Bywa jednakże tak, że Bardzo szybko stwierdzony ogień można zlikwidować przy użyciu najzwyklejszych lecz dobrze dostosowanych środków żeby zapobiec intensyfikacji problemu. Naturalnie najwłaściwsze zabezpieczenia przeciwpożarowe, to zwyczajne unikanie sprawiania widma pożarowego, jednak oczywiście nie wszystko można przewiedzieć.
Generalna hierarchia materiałów gaśniczych
Woda – najpopularniejszy i powszechnie używany chwyt w trakcie pożaru. Trzeba mieć jednak na względzie zwykła woda przecież nie może być użyta do gaszenia pożaru: elektrycznej instalacji, benzyny, nafty, ropy, oleju napędowego, wszelkich wytworów, jakie w czasie kontaktu z H2O wytwarzają opary wybuchowe lub palne.
Piana – zbudowana jest z maleńkich bąbelków gazu. Pewna ilość wody w pianie gaśniczej utrudnia wykorzystanie jej także do gaszenia wymienionych w poprzednim punkcie rzeczy/materiałów.
Dwutlenek węgla – jest to środek przeciwpożarowy sprężony w metalowych butlach oraz jest dobry do usuwania wszystkich pożarów.
Halon – to tak jak poprzedni środek jest odpowiedni do usuwania rozmaitych pożarów. Jednak rozprzestrzenienie halonu w małych pomieszczeniach nie jest możliwe z uwagi
Proszki do gaszenia – są to preparaty, które prawidłowo dobrane mają za zadanie powstrzymanie ognia.