Nabywając piłki treningowe, trzeba uwzględnić wiele parametrów. Najważniejszym z nich jest ciężar, który często jest ograniczeniem podczas planowania jednostki treningowej. Sprawdź, jak dobierać ciężary pod kątem potrzeb w zależności od rodzaju treningu.
Podczas treningu funkcjonalnego wykorzystuje się różne akcesoria, ale piłka lekarska jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi. Szukając piłki do treningu w domu lub klubie, trzeba uwzględnić swoje możliwości i aktualny poziom wytrenowania, by nabyć produkt umożliwiający wykonanie optymalnej jednostki treningowej. To, jak duży ciężar powinna mieć piłka, jest zależnie między innymi od tego, jakie ćwiczenia będzie się wykonywać. Najcięższe piłki lekarskie mogą ważyć nawet około stu kilogramów, jednak są one dość rzadko wykorzystywane przez przeciętnych sportowców. Standardowym wyposażeniem powinny być raczej piłki o wadze od kilku do kilkunastu kilogramów.
Piłka lekarska – jaka waga dla mężczyzn?
Przeciętny mężczyzna na początkującym poziomie wytrenowania powinien rozpocząć swoją przygodę z piłką lekarską o wadze nieprzekraczającej kilku kilogramów. Taka waga jest w zupełności wystarczająca, by wykonać solidny i męczący trening, niezależnie od tego, jaki jest jego cel. Taka waga będzie odpowiednia dla podstawowych ćwiczeń, jeśli jednak ktoś jest bardziej zaawansowany lub zamierza robić ćwiczenia, takie jak przysiady lub wyskoki, powinien zaopatrzyć się w piłkę o wadze nawet kilkunastu kilogramów. Piłka lekarska o tej wadze pozwoli na wykonanie treningów na kończyny dolne, a także ćwiczeń wielostawowych, w których ma się o wiele więcej siły. Osoby ciężko trenujące siłowo mogą zaopatrzyć się nawet w piłki o wadze kilkudziesięciu kilogramów, jednak tak ciężkie piłki stosuje się głównie do ćwiczeń takich jak spacer farmera.
Jaka piłka lekarska dla kobiet?
Przeciętna kobieta ma nawet kilkadziesiąt procent mniej siły, niż mężczyzna, co z kolei sprawia, że powinna nabyć piłkę o nieco mniejsze wadze. Jeśli chodzi o ćwiczenia na brzuch lub dynamikę, w zupełności starczy piłka o wadze od 1 do 3 kilogramów. Cięższe piłki dla osób na początkującym poziomie przydadzą się jedynie do ćwiczeń wielostawowych, takich jak przysiady. Można więc zaopatrzyć się w takie wersje, jednak najlepiej zrobić to po tym, jak wdroży się w trening z piłkami lekarskimi o niższej wadze. Piłka lekarska o wadze ponad dwudziestu kilogramów zazwyczaj będzie już zbędnym wydatkiem, gdyż ciężko zastosować ją w codziennym treningu.