Bez kategorii

Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych – wspólna inicjatywa MSWiA i PIU.

Życie to zazwyczaj chwile radości w gronie bliskich nam osób. Często także wypełniane są podróżami w różnego rodzaju pojazdach mechanicznych. Niestety ta idylla bywa brutalnie przerywane, gdy dochodzi do wypadku.

Jesteśmy wtedy w szoku, górę biorą emocje a zachowania racjonalne i opanowanie przychodzą z trudem, dopiero po jakimś czasie. Choć sytuacja wypadku jest rzeczywiście bardzo trudna – poddani jesteśmy działaniu bardzo silnego stresu – to często moglibyśmy mimo niesprzyjających okoliczności działać dużo sprawniej. Jak? Po prostu wiedząc jak sie w takiej sytuacji zachować. Oczywiście nie eliminuje to wszystkich aspektów negatywnych ale pozwala w znacznym stopniu zneutralizować następstwa zdarzenia do którego już niestety doszło.

Z pomocą kierowcom i osobom im towarzyszącym przyszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które razem z Polską Izbą Ubezpieczeń wydało dokument zatytułowany Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych. Stanowi on zestaw informacji potrzebnych uczestnikowi wypadku. Jest to ulotka formatu, która A4 przypomina m. in.

o numerze alarmowym 112, prawach i obowiązkach zespołu ratowniczego oraz mówi jaką pomoc możemy uzyskać od policji. Dokument daje porady nt świadczeń od państwa oraz ubezpieczyciela jakie należą się poszkodowanemu. Przypomina o procesie karnym lub cywilnym jaki może być następstwem wypadku. Karta ma być dołączana do polis komunikacyjnych OC.