Bez kategorii

Wilogć w Twoim domu

Nadmierna wilgoć w domu to nie jedynie plamy na powierzchni warstwy tynku czy utrzymujący się chłód – jako miejsce tworzenia się grzybów i pleśni stanowi duże ryzyko dla zdrowia, gdyż prowadzi do alergii i innych groźnych chorób. Znacznie lepiej zadbać o konieczną hydroizolację niż później zmagać się z efektami jej deficytu.

Izolacja przeciwwilgociowa (iniekcja) ma z definicji zapobiec przejściu wilgotności przez mury, co jest niesamowicie ważne także dla prawidłowej rotacji powietrza, procesu „oddychania” ścian i efektywności zaaplikowanej izolacji cieplnej. Stosowana jest i z zewnątrz domów, jak i w tych pomieszczeniach w których mamy do czynienia z dużą ilością wody.
Izolacje zewnętrzne budynku rozkładają się na poziome – odcinające mury nadziemne budynku od ścian fundamentowych– i prostopadłe, powstrzymujące wnikaniu wody przez sam fundament. Zależnie od kształtu zastosowanej izolacji przeciwwilgociowej różne będą komponenty, z jakich będzie stworzona. W czasie aplikowania izolacji poziomej przeprowadza się przynajmniej 2 pokrywy papy na lepiku czy też również układa się profesjonalną folię izolująca. Warstwę pionową układa się zazwyczaj z dwóch lub trzech pokryw masy bitumicznej. Gdy tylko budynek wykonujemy na działce, na jakiej wody z gruntu są czasami podniesione, najpewniejsze stanie się użycie już w czasie zlecania projektu profesjonalnej izolacji przeciwwodnej, o lepszej kompozycji.
Dla starego typu domów, w których to jeszcze w trakcie budowania nie zrobiono powłoki hydroizolacyjnej, wpada przeanalizować o usunięciu tego defektu. Realna do zastosowania rzecz jasna jest izolacja pozioma murów fundamentowych, jednak jest ona główna, aby zupełnie zapobiec wnikaniu wilgoci z ziemi. Możemy ułożyć typową izolację, wykopując nie więcej niż fundamenty o długości 2m równolegle.
Izolację przeciwwilgociową powinno się uzupełnić zdecydowanie przed zimą, aby, jeśli przed nami jeszcze znaczna ilość prac budowlanych, dom w stanie zamknięty czy również nawet same mury fundamentowe można było odpowiedni uchronić przed przymrozkiem i wilgocią, ażeby utrzymały się nietknięte do momentu podjęcia prac budowlanych.