Różności

Czy opłacalna jest praca we Francji?

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych jest poważną decyzją. Kolejną jest wybór kraju, do którego wyjedziemy. Duże znaczenie ma język obcy, który znamy najlepiej, zapotrzebowanie na pracowników z naszymi kwalifikacjami i przede wszystkim warunki pracy w danym kraju.

Pensja

Wyjeżdżamy przede wszystkim dlatego, aby zarabiać więcej. Praca we Francji jest tym, co pomoże nam osiągnąć swój cel. Najniższa pensja krajowa we Francji wynosi około 1500 euro brutto, z czego do ręki dostaniemy prawie 1200 euro. Pracuje się tam też 5 godzin krócej w skali tygodnia niż w Polsce. Jeśli chodzi o umowy we Francji, królują umowy na czas określony i zlecenia. Umowy na czas nieokreślony są czymś, o co francuzi i obcokrajowcy bardzo się starają.

Jedzenie

Wiemy już ile zarabia się we Francji. Teraz czas, aby dowiedzieć się ile się wydaje. Nasze wydatki oczywiście będą się różnić, ponieważ każdy z nas żyje trochę inaczej. Zakładając, że większość zakupów robilibyśmy w marketach i nie chodzilibyśmy co drugi dzień do restauracji, jak na wakacjach, na jedzenie wydalibyśmy ok. 200 euro na miesiąc.

Mieszkanie

Ceny wynajmu lokum są bardzo zróżnicowane ze względu na metraż, lokalizację i ogólny stan lokalu. Ceny wynajmu kawalerki wahają się od 350 do 1200 euro. Natomiast 3 pokojowe mieszkanie może kosztować nawet 2500 euro na miesiąc. Do tego należy doliczyć koszty prądu, wody, ścieków itp. Jeżeli założymy, że to nasza pierwsza praca i nie mamy zamiaru ani wynajmować dużego mieszkania, ani tym bardziej go kupować, możemy poszukać pokoju do wynajęcia.

Komunikacja

Po Francji poruszać się można bardzo sprawnie. Mamy do dyspozycji 12000 km autostrad. Niestety wszystkie są płatne. Do poruszania się po mieście mamy metro i autobusy. Nie można też zapomnieć o szybkiej kolei TGV, która osiąga prędkość do 300 km/h. Dobrze jest oczywiście, jeżeli podczas poszukiwania mieszkania uwzględnimy jego odległość od naszego miejsca pracy.

To czy opłacalna jest praca we Francji, zależy od tego, jaki zawód wykonujemy i jak zorganizujemy sobie mieszkanie, dojazd do pracy i na jakim poziomie żyjemy.