Zakupy

Czym różni się szampan od Prosecco?

Szampan to bardzo luksusowy trunek, który zwraca uwagę swoim wyjątkowym smakiem i aromatem. Jednak tańsze wino musujące Prosecco również zachwyca, chociaż różnic między nimi jest więcej niż podobieństw. Warto wiedzieć, czym je rozróżnić i na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru trunku.

Szampan a Prosecco – ten sam trunek, czy niekoniecznie?

Szampan i Prosecco to wina musujące, które idealnie nadają się na letnią imprezę w ogrodzie, na romantyczną kolację czy świętowanie urodzin. Są orzeźwiające i bardzo przyjemnie się je pije, dlatego warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice. Szampan znany jest z wysokiej ceny, która jest uwarunkowana dłuższym okresem produkcji i bardziej zaawansowanymi metodami, jednak to nie jedyne różnice. Warto zwrócić uwagę, że sklep z Prosecco również ma w swojej ofercie coraz więcej propozycji wartych uwagi, które są aksamitne, delikatne, bogate w różne intrygujące aromaty i nie odbiegają wcale od szampana.

Najtańszy szampan, jaki można spotkań na rynku kosztuj około 120 zł. Z kolei Prosecco to koszt około 30 zł. Jak już wspomnieliśmy, cena jest uwarunkowana długością procesu produkcji. Kolejna różnica to kraj pochodzenia. Szampan to wino musujące pochodzące z Szampanii, czyli uroczego regionu Francji, a Prosecco pochodzi z Włoch. W pierwszym przypadku bogaty trunek powstaje z wykorzystaniem metody szampańskiej albo tradycyjnej, dzięki czemu druga fermentacja ma miejsce w zamkniętej kapslem butelce.

Co jeszcze różni szampana i Prosecco?

To właśnie sposób produkcji sprawia, że w szampanie występuje więcej bąbelków i są one trwalsze. Z kolei w Prosecco używany jest inny rodzaj fermentacji, odbywający się w kadziach. Z oczywistych względów ta metoda jest tańsza, co przekłada się na cenę trunku.

Wina musujące, w których fermentacja jest naturalna, smakują lepiej, są też szlachetne i można wyczuć w nich głębię smaku oraz niezwykły aromat.

Wymienione trunki różnią się także smakiem. W szampanie dobrze wyczuwane są migdały, skórka pomarańczowa, a nawet biszkopty czy tosty. Z kolei Prosecco jest winem musującym kwiatowym, owocowym, można wyczuć też nutkę wanilii, śmietanki oraz miodu. Mimo iż nie są takie same, a smak mają zupełnie inny, każdy z nich to dobry wybór.