Zdrowie

Jak radzić sobie z presją otoczenia?

Każdy z nas szuka sposobów, jak poradzić sobie ze stresem i presją otoczenia, które są nieuniknione w codziennym życiu. Często ktoś czegoś od nas wymaga lub obserwujemy aktualnie panujące trendy, przez które mamy wrażenie, że nie dorównujemy temu, co nas otacza.

Co wpływa na nasze samopoczucie?

Aby nie odczuwać presji otoczenia i czuć się dobrze ze samym sobą, należy po prostu być sobą. Udawanie kogoś, kim się nie jest, nie kończy się dobrze. Aby mieć dobre samopoczucie warto wyznaczać sobie cele i realizować je, pamiętając, że trzeba do nich dążyć dla siebie, a nie dla innych. Wyznaczone cele powinny być możliwe do zrealizowania, dlatego oprócz wyznaczenia ich, należy ustalić plan działania. Osiągnięte sukcesy z pewnością poprawią samopoczucie i wzmocnią własną wartość. Pewność siebie jest bardzo ważna w radzeniu sobie z presją otoczenia. Presja otoczenia często jest silna, dlatego trzeba nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. W tym celu trzeba znaleźć czas na odpoczynek, aktywność fizyczną oraz najlepiej unikać sytuacji stresujących, a przynajmniej spróbować rozwiązać wszystkie problemy, powodujące stres. Trzeba również dać sobie prawo do popełniania błędów, one zdarzają się każdemu. Aby zredukować stres, dobrze jest nauczyć się myśleć pozytywnie, wszystkie czynności robić z entuzjazmem i doceniać siebie, a nie przypisywać zasługi sprzyjającym okolicznościom lub innym osobom.

Presja motywuje, czy blokuje?

Presja może zarówno motywować, jak i hamować motywację do działania. To zależy od charakteru człowieka i sytuacji, w której się znajdujemy. To tak naprawdę emocje, jakie wywołuje presja decydują o tym, czy mamy motywację do działania, czy nie. Jeżeli presja powoduje uczucie ekscytacji, zdenerwowania, nadziei, wtedy działa motywująco. Natomiast w sytuacji, gdy pojawia się silny strach, stres i przemęczenie, presja działa negatywnie. Wtedy konieczne jest, aby poznać sposoby na to, jak poradzić sobie ze stresem i presją, a następnie wdrożyć je w życie. Ponieważ długotrwały stres może prowadzić do depresji lub nerwicy.