Zdrowie

Murale – co w nich wyjątkowego?

Niejednemu z nas zdarzyło się kiedyś zatrzymać nagle przy ciekawej elewacji budynku udekorowanej różnobarwną farbą. Efektowne dzieła sztuki olśniewają oraz potrafią doprawdy bardzo pozytywnie zaskoczyć swoim umiejscowieniem. W centrach miast bez wątpienia jest ich coraz więcej – każdego dnia oczarowują mieszkańców okolicy i skupiają ciekawych nowości zwiedzających.

Przestrzeń miejska kocha niejednorodność oraz wszystko to, co będzie w stanie przyczynić się do jej upiększenia. Bywa że wystarczy dość mało, aby znane nam miejsce, które przez lata było identyczne, zyskało w naszej świadomości zupełnie nowe znaczenie. Sekretem wielkiego sukcesu podobnych wykończeń jest ich nieprzypadkowe położenie, doskonale rozplanowana kompozycja oraz pewien element zaskoczenia. Końcowym efektem zadziwiają nas właśnie murale Łódź stanowi idealny przykład miasta, które potrzebowało ich do odświeżenia swoich krajobrazów. Miasto uważane przez wielu za nieciekawe przyciąga aktualnie malarzy z najróżniejszych zakątków świata. Ci z kolei, zostawiając po sobie interesujące pamiątki w formie estetycznych naściennych grafik, skutecznie przyciągają kolejnych przyjezdnych.

Tym, co w muralach niesłychane, jest bez wątpienia ich wymiar, oryginalność i unikalność. Każdy jest unikatowy i został zaprojektowany z myślą o charakterze konkretnego miejsca. Niejednolitość styli, lokalizacji i kontekstu skutkuje tym, że każde miejsce może nabrać zupełnie nowego charakteru. Każde tego rodzaju dzieło będzie oczywiście wrażliwe na większość czynników zewnętrznych, takich jak na przykład deszcze czy planowane konserwacje budynków. To jeden z powodów, dla których tak je na co dzień cenimy, bawiąc oczy każdą chwilą ich istnienia.