Bez kategorii

Odszkodowanie OC wypłaci ubezpieczyciel poszkodowanego?

Już w 2013 r, w razie wypadku, poszkodowany nie będzie musiał kontaktować się z ubezpieczycielem, który wystawił polisę  OC sprawcy kolizji. Zamiast tego zrobi to towarzystwo, w którym poszkodowany wykupił swoje ubezpieczenie OC. Ono także pokieruje naprawami i w całym procesem likwidacji szkody.

Prace nad nowym systemem w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Czy nowe rozwiązanie zmieni coś na rynku??? Zmieni i to znacznie. Dotychczas podobna forma załatwienia szkody dostępna była dla posiadaczy polis AC. Czyli zamiast męczyć się z „tanim” ubezpieczycielem wystarczyło zgłosić szkodę ze swojego ubezpieczenia AC a nasz zakład ubezpieczeń występował z tzw. regresem do TU sprawcy szkody. Zakłady rozliczały się między sobą i klient był zadowolony.

W/w rozwiązanie zastosowane do ubezpieczeń OC gdzie zgłaszamy szkodę  do swojego ubezpieczyciela namiesza istotnie na rynku. Wzrosną koszty polis – zakłady ubezpieczeń oferujące stawki OC po cenach dumpingowych zmuszone zostaną do ich podniesienia – nie będą miały możliwości zaniżania kosztów robocizny lub części. Zakład w którym ubezpieczony jest posiadacz pojazdu nie będzie zainteresowany zaniżaniem kosztów bo … nie poniesie realną stratę finansową.

Część klientów 2 razy zastanowi się w tym momencie gdzie ubezpiecza się w zakresie OC pojazdów mechanicznych. Czy będzie warto kierować się tylko ceną czy jednak wtedy należy pomyśleć jak likwidowane są szkody w moim towarzystwie ubezpieczeń?