Bez kategorii

Prezenty dla niemowlaka – pomysły i rady

Dostajemy zaproszenie do domu, gdzie w ciągu ostatniego roku urodziło się dziecko, albo na jego chrzciny. Jeśli nigdy nie mieliśmy małych dzieci w rodzinie, mamy poważny dylemat – co kupić dla niemowlaka na prezent?

Większość zabawek posiada oznaczenia „Nie do użytku dla dzieci poniżej 3 lat. Ryzyko zadławienia małymi elementami”. Niektóre z tych ostrzeżeń są stosowane zdecydowanie na wyrost – to zabezpieczenie producenta, gdyby jednak maluch znalazł sposób na zrobienie sobie krzywdy. Połknął? Mówiliśmy, że dopiero pd 3-go roku życia!

Tym samym z kręgu zainteresowań na prezent dla niemowlaka odpada nam bardzo dużo możliwości. Jednak ostrzeżeń warto słuchać w początkowym okresie – właśnie do roku, gdy dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, również smakiem. Maskotka z naklejonymi oczami może nie przeżyć starcia z bobasem, lepiej wybrać wersję z haftowanymi elementami. Przytulanki są prostym i bezpiecznym pomysłem. Tak samo wszelkie zabawki edukacyjne – grzechotki, gryzaki, sortery, zabawki manipulacyjne, kąpielowe. Dobrze jednak zorientować się, czy nie będzie to tylko kolejna rzecz rzucona w kąt, na stos jej podobnych. Część dzieci dostaje zabawki po starszych kuzynach czy potomkach znajomych, te na pewno mają już spore kolekcje. Podobnie nietrafionym upominkiem mogą być ubrania. Możemy nie trafić w rozmiar albo rodzice nie mają takiej potrzeby, bo dziedziczą ciuszki lub buciki dla niemowlaka po starszych dzieciach.

Najbezpieczniejszym prezentem dla niemowlaka są… pieluchy! Wprawdzie są mamy wykorzystujące wciąż tetrę lub pieluchy wielorazowe, ale są w mniejszości i raczej chwalą się odmiennym podejściem do tematu. Dla noworodków powinniśmy wybrać rozmiar 3, dla dzieci powyżej pół roku rozmiar 4. Nawet jeśli maluch jest kruszynką, szybko dorośnie do prezentu. Co więcej upominek na pewno się przyda i odciąży domowy budżet. Dzieciom w tym wieku jeszcze jest wszystko jedno co dostają, więc tak naprawdę przysługę wykonujemy rodzicom.

Niezależnie co postanowimy podarować niemowlakowi, warto zapytać się wcześniej mamy lub taty. Rodziny mogą być bardziej lub mniej zamożne, mieć starsze dzieci w otoczeniu lub nie. Stąd też ich potrzeby mogą być odmienne. Jednak podarowanie pampersów na pewno ucieszy przeważającą większość z młodych rodziców.