Bez kategorii

Przyczyna awarii klimy

By klimatyzacja w samochodzie funkcjonowała bez kłopotów, musimy o niej pamiętać zawczasu. Bezsporną powinnością w mojej ocenie jest przegląd raz do roku. Jeśli o niej nie będziemy pamiętać, to będzie funkcjonować źle, albo nawet na końcu nam się zepsuje.

Zazwyczaj zdarza nam się, iż po zakończeniu zimy klimatyzacja nie realizuje naszych oczekiwań. Po uruchomieniu zamiast ożywczego powietrza uwalnia się nieprzyjemny smród. Jego przyczyną jest brud gromadzący nam się na filtrze kabinowym, w parowniku i w przewodach wentylacyjnych. Materiał roślinny, dla którego pierwszorzędną żywnością są brud oraz wilgoć, tworzy nie tylko uciążliwy smród, lecz ponadto nieprzyjemne choroby dróg oddechowych, alergię lub napady astmy.  Inną przyczyną kiepskiego funkcjonowania auto klimy zazwyczaj jest deficyt czynnika chłodzącego oraz dodatkowo konieczny  jest olej do sprężarki klimatyzacji.

Niektóre auta są wyposażone w programy monitorujące , zatem w wypadku niskiej dawce gazu jak również oleju nowoczesna klimatyzacja, po prostu nie wystartuje. Nie wszystkie samochody jednak są choćby tak chronione, a przecież niedostateczna ilość wspomnianych dwóch substancji w mojej ocenie jest krokiem do zatarcia sprężarki klimatyzacji. To nie jest tajemnica, że naprawa naprawa jest wysoce kosztowna. Gaz w klimatyzacji auta musimy więc uzupełniać zawsze podczas corocznego przeglądu (w czasie roku układ trawi nawet jakieś 15% składnika chłodzącego). Serwisant wleje wówczas również płyn zabezpieczający sprężarkę.  Wypada pamiętać, że zniszczeniem kompresora grozi również ponad przeciętne długa pauza w używaniu klimatyzacji. Możecie zatem włączyć ją od czasu do czasu także w trakcie chłodniejszego dzionka