Zdrowie

Razem zdiagnozujmy OBS

OBS to zaburzenie męczące a dodatkowo groźne. Skoro tylko dostrzeżemy objawy takie jak senność z którą nie możesz sobie poradzić niezależnie od jak myślimy poprawnie przespanej nocy, musimy iść do lekarza i poprosić o przyzwoitą diagnostykę, aby udokumentować lub wykluczyć obturacyjny bezdech senny.

Mechanizm OBS bez wątpienia jest dość prosty. Zachodzi zasadnicze osłabienie lub krótkookresowe zatrzymanie oddechu. Sprowadza ono dynamiczną ripostą organizmu , której zadaniem jest jak najszybsze nabranie powietrza. Wybudzamy się i znów zasypiamy, zwykle bez świadomości wybudzenia. Początkowym krokiem dla zdiagnozowania OBS jest tradycyjny wywiad lekarza rodzinnego a dodatkowo badanie przez laryngologa. Weryfikuje ono, czy bezdech jest natury anatomicznej na przykład wąskie gardło albo powiększone migdałki.

Ostateczną diagnozę potwierdza badanie, które z 99% ufnością potwierdza ewentualnie eliminuje problem bezdechu. Jeżeli podejrzenie schorzenia potwierdzi się w pomiarach, odbywa się badanie polisomnograficzne. Test na kompletnym kontrolowaniu przebiegu. Jeżeli potwierdzimy obturacyjny bezdech senny, wtenczas doktor powie nam jak radzić sobie z męczącą chorobą. Z niezachwianą pewnością poleci zmianę stylu życia – sporo aktywności dietę, rzucenie palenia, zmniejszenie spożywania wyskokowych trunków.

Najlepsze zazwyczaj jest używanie nabycie specjalnego urządzenia. protezy powietrznej. Aparat CPAP, toteż właśnie ta proteza, to ciche w pracy urządzenie systematycznie wtłaczające do płuc tlen pod zadanym ciśnieniem. Daje to spokojny wypoczynek, niezakłócany wybudzeniami, gdyż powietrze podtrzymuje miękkie części dróg oddechowych, zapobiegając ich zapadaniu się. Ten sprzęt medyczny należy włączyć na całą noc.