Rodzina

Rozwód – od czego zacząć?

Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Zakończenie związku małżeńskiego jest bardzo obciążające psychicznie, warto więc wiedzieć jak postępować i do kogo się udać.

Wizyta w kancelarii adwokackiej

Podejmując decyzję o rozwodzie, pierwszym krokiem powinno być udanie się do kancelarii adwokackiej. Dzięki radcy prawnemu dowiemy się jak przebiega rozprawa, jakie dokumenty należy przygotować oraz ile faktycznie będzie nas kosztował rozwód. Prawnik wskaże, co i jak powinniśmy robić by rozprawa trwała możliwie najkrócej. Należy pamiętać, że rozprawa sądowa nie ma nic wspólnego z rozwodami w znanych filmach. W rzeczywistości to tygodnie lub miesiące rozmów i prób ugody. To, jak długo będzie trwał rozwód zależy od zachowania współmałżonków. Jeżeli przed rozprawą dogadają się w najważniejszych kwestiach, rozwód nie będzie trwał w nieskończoność oraz nie będzie tak obciążający psychicznie.

Pozew rozwodowy

Przygotowanie pozwu rozwodowego na pozór może wydawać się proste. Niestety chcąc mieć pewność, że jest on napisany poprawnie, dołączone są do niego wszelkie załączniki oraz niezbędne opłaty, warto zlecić to zadanie prawnikowi. W każdym większym mieście bez problemu znajdziemy specjalistę w tej dziedzinie. Wystarczy wpisać w Internet adwokat Łódź, Warszawa czy Kraków a wyskoczy nam wiele ofert kancelarii adwokackich zajmujących się rozwodami.

Niezbędne dokumenty

By zwiększyć swoje szanse na zadowalający wyrok, warto przygotować odpowiednie dokumenty. Opieka nad małoletnimi dziećmi, alimenty, orzeczenie o winie czy podział majątku – wszystko to wymaga skrupulatnej dokumentacji. Radca prawny podpowie, co i jak udokumentować, by orzeczenie rozwodu było satysfakcjonujące oraz nie trwało zbyt długo.

Pomoc prawnika – czy warto skorzystać?

Rozwód to bardzo nieprzyjemne doświadczenie życiowe. Wiąże się z silnymi emocjami, odbiera obiektywizm. Adwokat, który nie jest emocjonalnie związany ze sprawą, o wiele lepiej będzie przedstawiał oczekiwania i zadba o interesy klienta. Sprawy rozwodowe z udziałem prawników zwykle kończą się dużo szybciej. Niestety trzeba liczyć się z dodatkowymi, niemałymi kosztami. Adwokat wystawi rachunek za każdą wykonaną czynność czy wypisany dokument. Nie każdego stać na zatrudnienie prawnika. Warto jednak przepatrzeć konkurencję i wybrać ofertę najbardziej możliwą do zaakceptowania. Samodzielne reprezentowanie się w sądzie może okazać się dla nas zgubne. Chcąc zwiększyć swoje szanse na szybki, bezproblemowy rozwód i powrót do normalności, warto zainwestować w usługi dobrego adwokata.